بیایید گل بسازیم 2 لى لى یوم

نویسنده


 

بیایید گل بسازیم (2)
گل بلندر «لى‏لى‏یوم»

فیروزه گرانفر

وسایل مورد نیاز براى ساخت گل لى‏لى‏یوم‏
فوم: به رنگ‏هاى دلخواه؛ زرد، سفید، شیرى، صورتى.
رنگ: از انواع رنگ‏هاى روغنى و یا پودرى مى‏توان استفاده کرد.
ابر، سیم گلسازى شماره 5 تا 7، چسب قطره‏اى یا تفنگى، خمیر گل‏چینى، نوار گاترین براى ساقه گل، اتوهاى مخصوص گلسازى (از انواع اتوهاى خطى مى‏توان استفاده کرد.) تمامى وسایل مورد نیاز را مى‏توان از فروشگاههاى مخصوص لوازم گلسازى تهیه کرد.

مرحله برش‏

ابتدا تمام الگوهاى مورد نظر را روى ورقه رادیولوژى یا مقوا مى‏گذاریم، سپس دور آنها را با مداد مى‏کشیم و با قیچى برش مى‏دهیم. براى اینکه کار برش تمیزتر و آسان‏تر انجام شود، مى‏توان الگوى مورد نظر را روى فوم قرار داده و با وسیله‏اى مثل تیغ جراحى یا تیغ موکت‏برى دور تا دور الگو کشید. براى یک گل «لى‏لى‏یوم» باید 3 عدد از الگوى شماره (1)، و 3 عدد از الگوى شماره (2) تهیه کرد. از برگ شماره (1) نیز 3 تا 4 عدد و از برگ شماره (2)، 3 عدد برش بزنید. براى ساخت پرچمِ گل مى‏توان از خمیر گل‏چینى استفاده کرد. به این صورت که مقدارى خمیر گل‏چینى را به رنگ زرشکى یا قهوه‏اى در آورده، خمیر را به صورت گندم ریز، شکل داده و از سیم شماره (5) به طول 4 یا 5 سانت بریده و داخل پرچم قرار داده و پرچم را خشک مى‏کنیم.

مرحله رنگ‏آمیزى‏

براى رنگ کردن الگوهاى لى‏لى‏یوم مى‏توانیم از رنگ‏هاى روغنى یا از رنگ‏هاى پودرى با توجه به رنگ فوم استفاده کرد. براى مثال نوع شیرى با سایه زرد یا نارنجى و فوم صورتى و سفید با سایه قرمز یا زرشکى؛ پس از آماده کردن رنگ از تکه‏اى ابر یا پنبه براى رنگ کردن گلبرگ‏هاى لى‏لى‏یوم استفاده مى‏کنیم.
گلبرگ‏ها را از پایین به بالا به صورت یکدست یا پرتابى رنگ مى‏کنیم. البته مى‏توان از پایین به بالا رنگ کرد و هر چه بالاتر مى‏آییم، رنگ در قسمت بالاى گلبرگ کمرنگ‏تر مى‏شود؛ و یا مى‏توانیم لبه‏هاى گلبرگ را رنگ کرده و بسیار کم به طرف وسط گل بکشیم.
نکته‏اى که باید به آن اشاره شود این است که حتماً باید پشت و روى گلبرگ‏ها رنگ شود و همچنین مى‏توان سه تا از گلبرگ‏ها را خالدار کرد که این عمل به وسیله گواش مشکى یا رنگ روغن مشکى انجام مى‏شود و زیبایىِ کار را دوچندان مى‏کند.
براى رنگ‏آمیزى برگ نیز باید کمى رنگ سبز را با ابر یا پنبه، روى برگ‏ها که قبلاً روى فوم سبز در آورده‏ایم، بزنیم.

مرحله اتو کردن‏

ابتدا اتو را به برق مى‏زنیم و مى‏گذاریم خوب گرم شود. سپس گلبرگ‏هاى شماره(1) را به اتو مى‏چسبانیم. بعد از اینکه فوم گرم شد، خود به خود از اتو جدا مى‏شود. در مرحله بعدى کار با اتو، از اتوهاى مخصوص گلسازى که شبیه قلم فلزى هستند، استفاده مى‏کنیم. به این صورت که وقتى گلبرگ داغ شد، گلبرگ را روى یک بالش که پارچه‏اى روى آن انداخته‏ایم مى‏گذاریم؛ سپس اتوى «کوپى» را از پایین گلبرگ به طرف بالاى گلبرگ مى‏کشیم. براى گلبرگ شماره (2) نیز همین عمل را انجام مى‏دهیم و مى‏توانیم دور تا دور گلبرگ را با انگشت (لویر) و حالت دهیم. در مرحله بعدى مقدارى از سیم شماره (5) یا (7) بریده و 6 گلبرگ اتو شده را از پشت سیم مى‏زنیم. برگ‏ها را نیز سیم مى‏زنیم.
نکته:
براى چسباندن سیم پشت گلبرگ مى‏توان از چسب تفنگى یا قطره‏اى استفاده کرد.

مرحله مونتاژ

بعد از انجام مراحل برش، رنگ و اتو زدن و چسباندن سیم و آماده کردن پرچم گل، ابتدا 4 یا 5 پرچم را دور یک ساقه بلند و یا کوتاه، با نخ محکم مى‏کنیم، سپس 3 گلبرگ شماره (1) را دور پرچم گذاشته و به وسیله نخ به ساقه محکم مى‏بندیم و بعد از آن 3 گلبرگ شماره (2) را مابین گلبرگ‏هاى شماره (1) قرار داده و با نخ محکم مى‏کنیم. بعد از آن براى پیچیدن ساقه از نوار گاترینِ سبز یا قهوه‏اى استفاده نموده و با قرار دادن تعدادى برگ روى ساقه، و پیچیدن نوار گاترین، شاخه گل را تکمیل مى‏کنیم.

نکته:

نوار گاترین را به صورت اریب روى ساقه قرار داده و همزمان ساقه و گاترین را با هم حرکت داده تا دور تا دور ساقه به وسیله نوار گاترین پوشیده شود.
به این ترتیب یک شاخه گل لى‏لى‏یوم همراه با چند برگ آماده مى‏شود. حال شما مى‏توانید از این گل‏ها چند عدد تهیه کرده و به اشکال مختلف روى وسایل منزل بچسبانید. همچنین مى‏توان با ترکیب و گل‏آرایى جالبى آنها را به صورت تابلو در آورد و یا در یک گلدان جاى داد.