نویسنده

کارشناس ارشد مطالعات اجتماعی، سطح دو حوزه

 

مهارت‌های اجتماعی در یک زندگی دخترانه (6)

مزاحمان تلفنی

پدیده‌ی تلفن همراه و کارت‌های اعتباری ارزان قیمت که با دو الی پنج هزار تومان در اختیار هر کس قرار می‌گیرد و هر وقت هم که فرد اراده کند آن را دور می‌اندازد و یکی دیگر می‌خرد، باعث ظهور نسل جدیدی از مزاحمان تلفنی و رواج نوع تازه‌ای از روابط دختر و پسر شده است. در این نوع رابطه، دیگر لازم نیست که از خانه خارج شوند و آبروی خود را در منظر مردم به خطر بیندازند! بلکه در خانه نشسته و با دوست پسر یا دختر خود گپ‌وگفت دارند و این ماجرا تا حد ارضای جنسی هم ممکن است که پیش برود. متأسفانه در این رابطه نیز دختران بیش از پسران آسیب می‌بینند. دختران از راه گوش و شنوایی حساس‌تر هستند؛ بنابراین، اگر مردی بتواند از عبارات زیبا و دل‌نشین، لحن مناسب و گرم و موضوع جالب و درخور توجه استفاده کند، ناخودآگاه دختر جذب و جلب وی می‌شود. دختران بسیاری هستند که با دوست‌پسر خود فقط از طریق تلفن ارتباط دارند و روز و شب خود را با خیال وی می‌گذرانند. اما پسران از ناحیه‌ی بصری و نگاه حساس هستند؛ و اگر نسبت به دختری احساس پیدا کنند، بلافاصله خواستار ملاقات حضوری می‌شوند.

در برخی شهرها مرسوم است که برای خواستگاری، ابتدا مادر و خواهر داماد به دیدن عروس رفته و در صورتی که وی را بپسندند، جلسه‌ی دوم خود داماد هم حضور می‌یابد. دخترها گمان می‌کنند که ماجرا، پسندیدن مادر و خواهر داماد است؛ در حالی که قضیه‌ی اصلی پسندیدن خود داماد است که از طریق نگاه مادر و خواهرش حاصل شده است. مرد تا ظاهر را نپسندد برای ازدواج اقدام نمی‌کند. این‌که پسری تماس تلفنی می‌گیرد و پس از مدتی ابراز علاقه و عشق می‌کند، بدون آن‌که دیداری حضوری باشد، می‌تواند نشانه‌ی این باشد که هدف وی یک رابطه‌ی طولانی مدت و مداوم نیست، بلکه این رابطه برای وی جنبه‌ی سرگرمی و تفریح، یا رفع نیاز مقطعی دارد. روش‌هایی که اغلب مزاحمان تلفنی از آن استفاده می‌کنند، عبارتند از:

روش اول: پسر تماس می‌گیرد و در مورد مشکلاتی که برای او رخ داده اظهار ناراحتی می‌کند، از شکست عشقی و جفای دوست دختر قبلی، خشونت رفتاری نامادری بی‌عاطفه یا پدری کج‌مداری، تنهایی، افت تحصیلی و... اغلب دختر جوان، رسالت اخلاقی و انسانی خود می‌بیند که به این پسر بیچاره و درمانده کمک کند.

روش دوم: پسر به دختر ابراز علاقه می‌کند؛ و اگر دختر پاسخ منفی بدهد، اصرار می‌ورزد و دلیل عقلانی! می‌خواهد و به هر نحو ممکن عاطفه و احساس دختر را تحت فشار می‌گذارد: مثل افت تحصیلی، اعتیاد به سیگار و ...

روش سوم: پسر رسماً مزاحم می‌شود و با متلک‌گویی دختر را آزار می‌دهد. اغلب دختران زرنگ برای این‌که نشان دهند که کم نمی‌آورند، شروع به پاسخ‌گویی می‌کنند.

در تمامی این روش‌ها  بعد از مدتی دختر خود در دام می‌افتد و اسیر و وابسته‌ی پسر می‌شود. بسته به حوزه‌ی آزادی‌های دختر و پسر و دور و نزدیک بودن آن‌ها به هم، رابطه گسترش پیدا می‌کند و نهایتاً همان رابطه‌ی دوست دختر یا پسری آغاز می‌شود. اغلب افکار خرافی از قبیل نگرانی از بدتر شدن وضع روحی مزاحم، این‌که «آه» او مرا بگیرد؛ یا این‌که به‌خاطر بی‌توجهی به او مورد غضب خدا واقع بشوم؛ به‌خاطر من نمازخوان شده، اگر رابطه را قطع کنم، گناه بی‌نمازی او گردن من می‌افتد؛ از غم دوری من سیگاری شده و ... باعث می‌شود تا دختر در تماس‌های اولیه به قصد کمک و اصلاح، به تلفن پاسخ دهد؛ اما بعد از مدتی احساس او درگیر می‌شود. دختر و پسر ما باید به این نکته توجه کنند که در بین انواع روش‌های آشنایی و شروع رابطه، مواردی که به صورت غیرحضوری هستند، کم‌ترین تعهد را برای طرفین ایجاد می‌کنند. اگر کسی واقعاً در مورد مسایل روحی و روانی، خانوادگی، تحصیلی، اخلاقی، دینی و اعتقادی سؤال یا مشکلی دارد، مراجع کارشناس، بزرگان فامیل، دبیران و اساتید راهنمای متعدد و گوناگون در مراکز مختلف هستند که می‌توانند به آن‌ها کمک‌های اصولی را ارائه کند. حل مشکل افسردگی حاصل از یک شکست عشقی، در حوزه‌ی کاری یک مشاور و روان‌شناس است و نه یک دختر جوان و بی‌تجربه و نتیجه‌ی پی‌گیری این رابطه، اضافه‌شدن یک نفر به خیل کسانی است که از رابطه‌ی نامناسب دختر و پسر آسیب دیده‌اند.

هر کس خود مسئول اعمال و رفتار خود است. این‌که نماز بخواند یا نخواند، برای معالجه به پزشک یا روان‌شناس مراجعه کند یا نکند، برای اصلاح رفتار پدر یا اطرافیانش از کارشناس یا بزرگ فامیل کمک بگیرد یا نگیرد. اصلاً ما برای همین بهشت یا جهنم می‌رویم و خود باید پاسخ‌گوی اعمال‌مان در پیشگاه الهی باشیم. «بگو: آیا غیر خدا، پروردگاری را بطلبم، در حالی که او پروردگار همه چیز است! هیچ کس، عمل (بدی) جز به زیان خویش، انجام نمی‌دهد؛ و هیچ گنه‌کاری بار گناه دیگری را به دوش نمی‌کشد، سپس بازگشت همه‌ی شما به سوی پرورگارتان است؛ و شما را از آنچه در آن اختلاف داشتید، با خبر خواهد کرد.» (انعام، آیه‌ی 164)

اگر کسی بنا دارد که به دلیل خیانت دوست دختر یا پسرش تا آخر عمر ازدواج نکند یا سیگار بکشد، این تصمیم اوست نه گناه کم‌کاری شما! به جای دل‌سوزی برای دیگران، برای آینده و زندگی خود و سلامت روحی و روانی و پاک‌دامنی خود نگران باشید و بیهوده این‌ صفات نیکوی خود را به خطر نیندازید.