گرفتگى عضلات ساق پا چیست و چه باید کرد ؟

نویسنده


 

گرفتگى عضلات ساق پا چیست و چه باید کرد؟

ا.امیردیوانى‏

هر کس ممکن است دچار گرفتگى عضلانى شود. گاه در پى یک روز تمام انجام کار پشت میز دچار گرفتگى عضلات گردن مى‏گردید یا بعد از ورزش به دنبال مدت‏ها بى‏حرکتى، دچار گرفتگى پا مى‏شوید. برخى خانم‏ها پس از پوشیدن کفش پاشنه بلند، به گرفتگى پا مبتلا مى‏شوند. راهکار غالب این موارد گرفتگى عضلانى، کشش مرتب عضله‏ها است و در مواردى که پاشنه بلند کفش عامل آن باشد، خوددارى از پوشیدنش، تنها چاره است.
نوع دیگرى از گرفتگى عضلانى است که ناراحت‏کننده‏تر بوده و آن گرفتگى عضلانى شبانه است. درست موقعى که شخص به خواب عمیق و راحتى رفته است، بر اثر گرفتگى دردناک و شدید ناحیه ساق پا از خواب مى‏پرد. بیشتر کسان از رختخواب بیرون آمده و روى پاى گرفتار لى‏لى مى‏کنند تا گرفتگى آن برطرف شود. ولى گاه گرفتگى یادشده عود مى‏کند. بعضى اوقات گرفتگى در ران است و گاهى در خودِ پا. در هر صورت، گرفتگى پا حالت ناراحت‏کننده و دردآلودى است.
در صورتى که به گرفتگى پا دچار مى‏شوید، نخستین موردى که باید بررسى گردد، داروهاى مصرفى شماست. پاره‏اى از داروها موجب گرفتگى عضلانى مى‏گردند. امکان دارد پزشک، عوارض جانبى داروهاى شما را شرح دهد. مثلاً احتمال دارد داروهاى ادرارآور که براى درمان پرفشارى خون یا بیمارى‏هاى قلبى مصرف مى‏شوند، سبب عدم تعادل پتاسیم و منیزیم بدن گردند. با انجام آزمایش خون مى‏توان این مشکل را مشخص ساخت و در صورتى که اشکال اصلى، کمبود مواد مزبور باشد، استفاده از مکمل‏هاى غذایى مواد کافى مناسب منجر به تسکین نشانه‏ها مى‏شود.
متداول‏ترین علت گرفتگى شبانه پا، کمبود کلسیم است. اگر خانمى یائسه‏اید، یا سعى دارید وزن کم کنید، یا به اندازه کافى کلسیم مصرف نمى‏کنید، مستعد دچارشدگى به گرفتگى پا هستید. این امر، هشدارى است که نمایانگر فراوانى کمبود کلسیم در جمعیت، مخصوصاً در میان زنان شمرده مى‏شود. هر چند گرفتگى پا تنها سبب ناراحتى مى‏گردد، ولى باید دانست که عارضه دیگر کمبود کلسیم، یعنى پوکى استخوان، بیمارى فلج‏کننده‏اى است که پیشگیرى‏شدنى مى‏باشد. براى تسکین گرفتارى و یا پیشگیرى از مشکلات درازمدت حاصل از کمبود کلسیم، از هم‏اکنون مصرف این ماده را افزون سازید. اگر از مصرف چربى، سر باز مى‏زنید، از ماست و شیر بدون چربى استفاده کنید. وانگهى، در این مورد، مصرف مکمل غذایى کلسیم را به هنگام خواب توصیه مى‏کنیم.
گه‏گاه زنان باردار، مستعد گرفتگى پا هستند که معمولاً بر اثر تغییر در سوخت و ساز (متابولیسم) کلسیم است. قاعدتاً استفاده از مکمل‏هاى غذایى کلسیم در این حالت مفید مى‏باشد. مصرف روزانه کلسیم موجب بهبود مى‏گردد. البته قبل از شروع مصرف این مکمل غذایى، آن را با پزشک زنان در میان نهید و نیز بررسى کنید که چه مقدار کلسیم در ویتامین‏هایى که موقع حاملگى مصرف مى‏کنید، وجود دارد.
درمان دیگر براى موارد گرفتگى شبانه پا، ویتامین E است. در پژوهش روى 125 بیمار مبتلا به گرفتگى شبانه ساق و گرفتگى پا، همه بیماران به غیر از دو نفر پس از مصرف مکمل‏هاى غذایى ویتامین E کاملاً یا تقریباً بهبود یافتند. در اکثر موارد هم بعد از قطع مصرف مکمل‏هاى ویتامین Eنشانه‏ها عود کردند.
چنانچه نه کلسیم و نه ویتامین Eباعث تسکین نشدند، امکان دارد از منیزیم، پتاسیم یا ویتامین A بهره ببرید. از آنجایى که ثابت شده است قند و کافئین، جذب ویتامین‏ها و مواد معدنى، خاصه کلسیم را مى‏کاهند، به بیماران مبتلا به گرفتگى پا توصیه مى‏کنیم تا سر حد امکان، قند و کافئین را از رژیم غذایى خود حذف کنند.

مواد مغذى مؤثر در بهبود گرفتگى پا

کلسیم، 800 تا 1200 میلى‏گرم‏
منیزیم، 800 تا 1200 میلى‏گرم در 2 تا 3 مقدار مصرف منقسم‏
ویتامین E 400 (واحد بین‏المللى)
گفتنى است که در مورد کلسیم، مصرف 1200 میلى‏گرم، پیش از خواب، توصیه مى‏شود. در صورت عدم بهبود مى‏توانید مصرف آن را قطع کنید ولى از مصرف روزانه 1200 میلى‏گرم کلسیم در برنامه غذایى یا مکمل‏هاى غذایى غفلت نورزید. زنان باردار باید پیش از مصرف مکمل‏ها، با پزشک خویش مشورت کنند.
ویتامین E : 400 واحد، دو بار در روز بعد از غذا به مدت دو هفته. در صورتى که نشانه‏ها بهبود پیدا کرد، آن را به 400 واحد یک دفعه در روز کاهش دهید. در حالت بازگشت علایم، تا رفع آنها، میزان مصرف آن را بیفزایید، ولى هیچ گاه روزانه بیشتر از 1200 واحد مصرف نکنید.
ویتامین A : روزانه 000/10 واحد.
پتاسیم: روزى 100 میلى‏گرم.

عوامل غذایى‏

این عوامل سبب مى‏شوند که منیزیم و ویتامین E در محلى که به وجودشان نیاز هست یعنى در بدن‏تان باقى بمانند.

- از مصرف چربى بکاهید

چربى برنامه غذایى سبب جذب مشکل‏تر منیزیم و افزایش احتمالى دفع آن مى‏گردد.

- مصرف قند را کاهش دهید

خوردن مواد غذایى قندى، بدن را وادار مى‏کند که منیزیم را تنها جهت متابولیزه کردن مواد شیرین به کار گیرد.

- مصرف نوشابه را تقلیل دهید

مصرف انواع نوشابه‏هاى حاوى فسفات را بکاهید، زیرا انباشته‏هاى کلسیم و منیزیم بدن را تخلیه مى‏کند.

- منابع سرشار از ویتامین E ، منیزیم و کلسیم‏

ویتامین E : جوانه گندم، روغن ذرت، غذاهاى تهیه‏شده از جو دوسر و ماکارانى.
منیزیم: سبزى‏هاى سبز پربرگ، دانه‏هاى روغنى، انجیر و تخمه کدو.
کلسیم: شیر خامه‏گرفته، ماست بدون چربى.

منابع: -
1- Dr. Giller , Robert M. "NaturalPrescriptions".
2- نوشین حاجى‏قربانى، «گرفتگى عضلات ساق پا»، تغذیه و سلامتى.