بیمارى‏هاى ناشى از گرما در کودکان

نویسنده


 

بیمارى‏هاى ناشى از گرما در کودکان‏

منبع: اینترنت ababaei @ persian view - com
ترجمه: شهرام آبابایى‏

بدن ما به صورت طبیعى مقدار زیادى گرماى درونى ایجاد مى‏کند. بدن با تعرق و بیرون راندن گرما از طریق پوست، خود را خنک نگه مى‏دارد. تحت شرایط خاص، همچون افزایش دما، رطوبت بالا و یا انجام فعالیت‏هاى شدید در هواى گرم، سیستم خنک‏کننده بدن دچار مشکل خواهد شد و اجازه خواهد داد تا گرماى درونى بدن به طرز خطرناکى افزایش یابد. این افزایش، منجر به بروز بیمارى‏هایى نظیر اسپاسم عضلانى همراه با درد، خستگى ناشى از گرما و یا گرمازدگى مى‏شود.

اسپاسم عضلانى‏

اسپاسم ناشى از گرما، گرفتگى شدید در ماهیچه‏هاى ناحیه شکم، پا و یا دست است که مى‏تواند در حین یا پس از انجام فعالیت شدید بدنى در هواى گرم به وجود آید. این وضعیت با درد همراه خواهد بود ولى عارضه جدى را باعث نخواهد شد. کودکان بیش از دیگر گروههاى سنّى مستعد ابتلا به این عارضه هستند که ناشى از عدم نوشیدن مایعات کافى است.
اسپاسم ناشى از گرما در اغلب موارد نیاز به درمان خاصى ندارد. استراحت، قرار گرفتن در مکانى خنک و نوشیدن مایعات، در کاهش ناراحتى کودکان مؤثر است. همچنین ماساژ عضله‏اى که دچار اسپاسم شده است نیز مى‏تواند مفید باشد.

خستگى ناشى از گرما

این عارضه، بیمارى گرمایى شدیدى است و در افرادى بروز مى‏کند که در آب و هوا یا محیط گرم قرار دارند و از مایعات به اندازه کافى استفاده نمى‏کنند. نشانه‏هاى این عارضه شامل کاهش آب بدن (احساس تشنگى شدید)، خستگى، ضعف و رطوبت پوست مى‏باشد. سردرد، حالت تهوع و یا استفراغ، نفس نفس زدن و تندخویى از دیگر علایم هستند. اگر در کودکى یکى از نشانه‏هاى یاد شده را یافتید، استراحت در مکانى خنک و نوشیدن مایعات به بهبودى وى کمک خواهد کرد. همچنین مى‏توان:
- کودک را در سایه به استراحت وا داشت.
- لباس‏هاى او را کاهش داد.
- او را به خوردن و آشامیدن تشویق نمود.
- حمام با آب خنک.
- اگر عارضه مذکور در کودک شدید باشد که کودک توانایى خوردن یا آشامیدن نداشته باشد، تماس با دکتر متخصص و احتمالاً یک تزریق وریدى مایعات ضرورى است.
نادیده گرفتن عارضه خستگى ناشى از گرما مى‏تواند به گرمازدگى شدید منجر شده و عوارض جبران‏ناپذیرى را به وجود آورد.
گرمازدگى‏
گرمازدگى، نوع شدیدى از بیمارى‏هاى ناشى از گرماست که مى‏تواند منجر به وضعیتى تهدیدآمیز براى زندگى شود. بدن توانایى خود را به دلیل تلاش براى متعادل ساختن دماى خود از دست مى‏دهد و به تدریج دماى بدن تا 105 درجه فارنهایت یا بیشتر افزایش مى‏یابد.
عدم توجه به این وضعیت و درمان آن باعث ایجاد صدمات مغزى و یا حتى مرگ خواهد شد. انجام سریع درمان‏هاى پزشکى براى تحت کنترل قرار دادن دماى بدن بسیار ضرورى است. گرمازدگى یک وضعیت واقعاً بحرانى است. عواملى که باعث افزایش خطرات ناشى از گرمازدگى مى‏شود، زیاد بودن لباس و فعالیت شدید در هواى گرم است که عدم توجه به نوشیدن مایعات به اندازه کافى نیز بر شدت آن خواهد افزود.
البته گرمازدگى در کودکان در زمان تنها گذاشتن آنها داخل اتومبیل در روزهاى گرم نیز بیشتر بروز خواهد کرد. زمانى که دماى هواى بیرون اتومبیل در حدود 30 درجه است، دماى داخل در حدود 50 درجه خواهد بود. این امر در مدت کمتر از بیست دقیقه اتفاق خواهد افتاد. این افزایش دما به سرعت دماى بدن کودک را تا حد خطرناکى افزایش مى‏دهد.

آنچه باید انجام داد:

- اگر در کودک شما به دلیل فعالیت بدنى در محیط گرم و براى مدت طولانى، نشانه‏هاى زیر مشاهده شد، فوراً او را به پزشک برسانید.
- سردرد.
- سرگیجه و ضعف.
- آشفتگى، اضطراب و دل‏آشوب.
- بى‏حالى و خستگى.
- حملات قلبى و صرع.
- پوست خشک و داغ.
- دماى بدن در حد 39 درجه یا بیشتر.
- از دست دادن هوشیارى.
تا زمانى که منتظر دریافت کمک‏هاى پزشکى هستید، کودک را در محلى خنک قرار داده و با کاهش لباس‏ها و خیس کردن پوست بدن او به او کمک کنید.