تازه هاى پژوهش


 

تازه‏هاى پژوهش‏

نوشابه باعث پوکى استخوان مى‏شود

خطر ابتلا به بیمارى پوکى استخوان در بین زنانى که براساس عادات نامناسب تغذیه، روزانه یک لیوان نوشابه مصرف مى‏کنند سه برابر دیگر افراد است.
«پروین رنگاور» کارشناس تغذیه کشور ایجاد عادات غذایى مناسب و نامناسب را از سوى خانواده و سپس جامعه عنوان کرد و خواستار ایجاد ذائقه غذایى طبیعى براى فرزندان خانواده‏ها شد.
به اعتقاد این کارشناس 80 درصد زنان کشور بعد از 35 سالگى به مشکلات استخوانى دچار مى‏شوند که ناشى از عدم مصرف لبنیات و مصرف نوشابه است.
مصرف سرانه لبنیات در کشور 80 تا 85 لیتر است در صورتى که به طور نمونه در هلند این مقدار 480 لیتر یعنى 6 برابر سرانه مصرف لبنیات در ایران است.

سن مادر نقش مهمى در طول عمر کودک دارد

محققان آمریکایى معتقدند سن مادر در هنگام تولد نوزاد تأثیر بسیارى در طول عمر نوزاد دارد.
شانس رسیدن به سن صد سالگى در افرادى که سن مادرشان در هنگام تولد آنان کمتر از 25 سال بوده دو برابر سایر افراد است.
احتمال رسیدن به سن صد سالگى در فرزندان اول خانواده به ویژه دختران بسیار بیشتر از دیگر فرزندان خانواده است.
نتایج مطالعات این محققان حاکى از آن است که برخوردارى از عمر طولانى در فرزندان مادران جوان مى‏تواند نتایج اجتماعى مهمى داشته باشد چرا که بسیارى از زنان به دلیل نیازهاى کارى، مادر شدن را تا سنین بالاتر به تأخیر مى‏اندازند.

ناامنى عاطفى در بروز اختلالات تغذیه‏اى نقش دارد

تحقیقات جدید نشان مى‏دهد ناامنى عاطفى نقش مهمى در ایجاد تصور منفى فرد از اندام خود در زنان مبتلا به اختلالات تغذیه‏اى دارد.
تمرکز بیشتر بر اضطراب ناشى از جدایى در سنین پایین و ناامنى عاطفى به پیشگیرى و درمان اختلالات تغذیه‏اى کمک مى‏کند.
براساس فرضیه «دلبستگى»، تجربه‏هاى انسان در سال‏هاى اول زندگى، شخصیت وى را در بزرگسالى شکل مى‏دهد. کودکانى که از نظر عاطفى مورد توجه قرار مى‏گیرند از خود الگوى یک فرد ارزشمند و مورد علاقه و از دیگران الگوى افراد دوست‏داشتنى مى‏سازند؛ اما کودکانى که مورد بى‏توجهى یا طرد دیگران قرار مى‏گیرند به این باور مى‏رسند که نمى‏توانند به مراقبان خود اعتماد کنند و کم کم این احساس در آنها پدید مى‏آید که شایسته دوست داشتن نیستند.
به گفته محققان افزایش نارضایتى از تناسب اندام در افرادى که تعلقات متزلزل و ناپایدار دارند با کاهش احساس خود ارج نهادن و افزایش نیاز به پذیرفته شدن از طرف دیگران ارتباط دارد. حتى پس از در نظر گرفتن تأثیر افسردگى و وزن بدن، ناامنى عاطفى و اضطراب ناشى از جدایى زودهنگام ارتباط نیرومندى با ذهنیت منفى فرد از اندام خود دارد.
دخترانى که ناامنى عاطفى دارند در مقایسه با دیگر دختران نگرانى بسیار زیادى در مورد وزن دارند و عزت نفس در آنان کمتر است.

بین چاقى و افسردگى رابطه مستقیم وجود دارد

محققان به تازگى دریافته‏اند که عارضه چاقى احتمال ابتلا به اختلالات روانى از جمله افسردگى، اختلال دوقطبى و اضطراب را 25 درصد افزایش مى‏دهد. این پژوهش که بر روى بیش از چندین هزار فرد بزرگسال صورت گرفته، نشان داده است که بروز اختلالات خلقى و اضطرارى از جمله افسردگى حدود 5/2 درصد بین افراد چاق شایع‏تر از افرادى است که وزن طبیعى دارند. این مطالعات همچنین حاکى از آن است که هیچ تفاوت خاصى در این زمینه در بین دو جنس زن و مرد وجود ندارد اما از طرفى رابطه میان چاقى و ابتلا به بیمارى‏هاى روانى در بین افراد تحصیلکرده و با درآمد بیشتر به مراتب قوى‏تر است.

ورزش براى سلامت سرخ‏رگ‏ها ضرورى است‏

ورزش منظم با افزایش تولید اکسید نیتریک در سلول‏هاى جدار داخلى سرخ‏رگ‏ها به سلامت سرخ‏رگ‏ها و تسهیل گردش خون کمک مى‏کند.
ورزش مغز استخوان را تحریک مى‏کند تا سلول‏هاى جدیدى براى جدار داخلى سرخ‏رگ‏ها تولید کند؛ این سلول‏ها جایگزین سلول‏هاى پیر شده و سرخ‏رگ‏هاى آسیب‏دیده را ترمیم مى‏کنند.
ورزش با شیوه‏هاى متعددى به پیشگیرى از تصلب شرائین کمک مى‏کند. ورزش کلسترول بد را پایین و کلسترول خوب را بالا نگه مى‏دارد و دیگر عوامل مؤثر در بروز تصلب شرائین و تشکیل لخته‏هاى خون مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقى و فشار روانى را کاهش مى‏دهد.
با بالا رفتن سن، حتى در افراد سالم، سرخ‏رگ‏ها سخت‏تر، چسبنده‏تر و باریک‏تر مى‏شوند. افزایش سن در افرادى که به طور منظم ورزش مى‏کنند، تأثیر بسیار کمترى بر سرخ‏رگ‏ها مى‏گذارد.
سه تا چهار کیلومتر پیاده‏روى سریع در روز به حفظ جوانى سرخ‏رگ‏ها کمک مى‏کند.

زنان باردار سیگارى فرزندان چاق‏ترى دارند

سیگار کشیدن در دوران باردارى خطر چاق شدن فرزندان در سنین نوجوانى را افزایش مى‏دهد.
محققان استرالیایى با انجام تحقیقاتى دریافتند زنانى که در دوران باردارى سیگار مى‏کشند 42 درصد بیشتر از زنانى که سیگار نمى‏کشند، نوجوانانى چاق در سن 14 سالگى خواهند داشت.
در این تحقیق، عادات سیگار کشیدن مادران، میزان چاقى کودکان، رژیم غذایى آنها، میزان تماشا کردن تلویزیون توسط کودکان، فعالیت‏هاى فیزیکى و خوردن شیر مادر در کودکان مورد آزمایش قرار گرفت.

نوزادان نارس بیشتر دچار مشکلات رفتارى مى‏شوند

نوزادانى که چند هفته زودتر از پایان دوران باردارى به دنیا مى‏آیند در سنین بالاتر با افزایش خطر ابتلا به اختلالات رفتارى روبه‏رو هستند.
پزشکان فرانسوى اعلام کردند تولد زودرس به طور چشمگیرى با بروز اختلالات رفتارى، بیش‏فعالى و مشکلات اخلاقى ارتباط دارد. آگاهى از اینکه آیا نوزادانى که تولد بسیار زودرس داشته‏اند در سال‏هاى اول زندگى خود با خطر ابتلا به ناهنجارى‏هاى رفتارى روبه‏رو هستند، براى مقابله با چنین مشکلى و پیشگیرى از آثار آن در دوران تحصیل قابل توجه است.

عملکرد ژن‏هاى یکسان در زنان و مردان متفاوت است‏

مطالعات نشان داده است که ژن‏هاى یکسان در زنان و مردان عملکردهاى متفاوتى دارند.
مطالعات بر روى مغز، جگر، چربى‏ها و بافت‏هاى عضلانى حاکى از آن است که عملکرد ژن‏ها براساس جنسیت متفاوت است.
این مطالعه به یافتن علل بیمارى‏هایى نظیر دیابت، بیمارى‏هاى قلبى و چاقى پرداخته و چگونگى رشد ژن‏ها را به منظور دسترسى به کار درمانى مؤثر دنبال مى‏کند.
محققان اعلام کردند که نحوه عملکرد ژن‏هاى یکسان در اعضاى شبیه به هم در زنان و مردان متفاوت است اما در بافت‏هاى مغزى تفاوت‏ها بسیار اندک است. تفاوت‏هاى بسیار زیادى در بیش از نیمى از ژن‏هاى زنان و مردان مشاهده شده است.
محققان مى‏گویند زنان و مردان داراى کدهاى ژنى یکسان هستند اما یافته‏ها نشان مى‏دهد که چگونه بدن براساس نوع جنسیت «DNA» را به پروتئین تبدیل مى‏کند. این نشان مى‏دهد که بیمارى با چه سرعتى در بدن پیشرفت مى‏کند. تحقیق بر روى بافت جگر نشان مى‏دهد که این عضو در زنان و مردان یک نوع عمل را انجام مى‏دهند ولى با درجات مختلف. این مطالعات حاکى از آن است که آسپرین در جلوگیرى از ناراحتى قلبى در مردان مؤثرتر از زنان است.

اهمیت نقش پدر در تولد فرزند سالم و آرام‏

یافته‏هاى جدید نشان مى‏دهد که وضعیت جسمى و روحى پدر مانند مادر در تولد نوزادى سالم و آرام، نقش قابل ملاحظه‏اى دارد.
نقش حمایتى و عاطفى پدر بیش از هر فرد دیگرى مى‏تواند در آرامش مادر و جنین نقش داشته باشد. زنانى که دوران باردارى را راحت‏تر سپرى مى‏کنند اصولاً افرادى هستند که همسران‏شان در تمام مراحل در کنار آنان بوده و این حس نزدیکى و آرامش حتى در میزان و جریان شیر تولید شده در بدن مادر نیز بسیار اهمیت دارد.
بعد از تولد نوزاد نیز پدرانى که نوزاد خود را بیشتر در آغوش مى‏گیرند بیشتر از وضعیت روحى فرزندان‏شان آگاه هستند؛ چنین پدرانى زودتر از حالت گریه نوزادشان متوجه گرسنگى، خواب، خستگى و ... آنان مى‏شوند.

تعارف یکى از دلایل پرخورى است‏

محققان اعلام کردند مردم هر اندازه غذا که به آنها تعارف یا پیشنهاد شود مى‏خورند و این امر مى‏تواند یکى از دلایل پرخورى باشد.
محققان در پژوهشى در این زمینه دریافتند که مردم اغلب هر اندازه غذا مقابل‏شان گذاشته و به آنها پیشنهاد شود مى‏خورند و حجم غذا معمولاً برایشان اهمیت ندارد بلکه فقط طبق عرف فرهنگى جامعه در این زمینه رفتار مى‏کنند. این محققان خاطرنشان کردند که کنترل حجم غذا مى‏تواند نقش مهمى در کنترل پرخورى به ویژه در کشورهایى چون آمریکا که مردم با مشکل چاقى و اضافه وزن مواجه هستند، داشته باشد.

مصرف روزانه یک قرص مولتى‏ویتامین ویروس ایدز را کاهش مى‏دهد

نتایج تحقیقات نشان مى‏دهد مصرف روزانه یک قرص مولتى‏ویتامین سرعت پیشرفت ویروس ایدز را در بدن بیماران کاهش مى‏دهد.
در این تحقیق تعداد سلول‏هاى ایمنى در بدن زنانى که ترکیبى از ویتامین‏هاى B و C و E مصرف کردند افزایش یافت که در نتیجه بدن توانست با ویروس ایدز مبارزه کند و از تعداد آنها بکاهد. همچنین عوارض جانبى بیمارى شامل خستگى، تهوع، استفراغ، اشکال در بلع، ناراحتى‏هاى گوارشى و دهانى بیماران ایدزى را کاهش داد.

احتمال ابتلا به آلزایمر با افزایش قند خون‏

محققان سوئدى دریافته‏اند که خطر ابتلا به آلزایمر در افرادى که میزان قند خون بالا دارند به مراتب بیشتر از سایرین است.
نتایج این پژوهش نشان داد که خطر زوال عقل در افرادى که قند خون بالا دارند بیشتر است. بیمارى آلزایمر شایع‏ترین شکل زوال عقل در بین افراد کهنسال است. افرادى که دچار آلزایمر مى‏شوند معمولاً در به خاطر آوردن رویدادها و وقایع اخیر، فعالیت‏ها و یا اسامى افراد خانواده یا اشیا با مشکل مواجه هستند. در حال حاضر هیچ روشى براى درمان بیمارى وجود ندارد اگر چه برخى داروها مى‏توانند تشدید علایم بیمارى را به تأخیر بیندازند.

پیوند مو در زنان‏

محققان آمریکایى به تازگى اعلام کرده‏اند که از روش‏هاى پیوند مى‏توان در درمان برخى از الگوهاى زنانه ریزش مو نیز استفاده کرد.
نازک شدن موهاى ناحیه فرق سر در زنان یائسه شایع است و طاسى شدید ممکن است در اواخر عمر دیده شود. این مسئله صرف نظر از جنبه جسمانى، لطمات روحى بى‏اندازه‏اى براى مبتلایان به همراه دارد.
روش‏هاى پیشنهادى محققان آمریکایى براى پیوند مو امید تازه‏اى است که مى‏تواند آلام روحى ناشى از ریزش شدید مو را در زنان مبتلا تسکین دهد.

کینه‏جویان عمر کوتاهى دارند

پژوهش‏هاى جدید نشان مى‏دهند داشتن روحیه دشمنى و خصومت در افراد مبتلا به بیمارى قلبى عمر را کوتاه مى‏کند.
پژوهشگران با مطالعه بر روى چندین هزار مرد و زن که مبتلا به بیمارى سرخ‏رگ‏هاى قلب بودند دریافتند که بیماران جوان‏ترى که داراى روحیه خصومت‏انگیز بودند در طى 14 سال بیشتر از بقیه هم‏سالان‏شان که روحیه ملایمى داشتند در معرض خطر مرگ قرار مى‏گرفتند. البته این ارتباط بین روحیه و خطر مرگ در بیماران مسن‏تر بالاى 61 سال دیده نمى‏شد.
پزشکان مى‏گویند عصبانیت و خصومت سبب افزایش ناگهانى فشار خون و افزایش هورمون‏هاى استرس در بدن مى‏شود.
پژوهش‏ها همچنین حاکى از آن است که افراد اخمو بسیار زودتر از اشخاص خوشرو دچار پیرى پوست و چین و چروک در صورت مى‏شوند.
خنده موجب تحکیم بافت‏هاى اطراف دهان شده و شکل ظاهرى صورت را حفظ مى‏کند ولى عصبانیت و اخم باعث ایجاد خطوط زیادى روى چهره، پیشانى، بینى و اطراف چشم‏ها و دهان مى‏شود و صورت را دچار پیرى زودرس مى‏کند.

کلسیم مانع افزایش وزن در میانسالى مى‏شود

یک مطالعه جدید نشان داد مصرف زیاد کلسیم با افزایش وزن در میانسالى مقابله مى‏کند.
پژوهشگران مرکز تحقیقات سرطان آمریکا دریافتند زنان 50 تا 60 ساله‏اى که روزانه بیش از 500 میلى‏گرم مکمل‏هاى کلسیم مصرف مى‏کنند افزایش وزن‏شان در مدت ده سال حدود دو کیلوگرم کمتر از زنانى است که مکمل‏هاى کلسیم مصرف نمى‏کنند.

مسواک خطر حمله قلبى را کاهش مى‏دهد

مطالعات محققان نشان مى‏دهد میان پاکیزگى دهان و دندان و خطر ابتلا به بیمارى‏هاى قلبى ارتباط مستقیم وجود دارد.
براساس این پژوهش مسواک زدن مرتب و مراقبت از سلامتى لثه‏ها باعث بهداشت دهان و دندان و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به حملات قلبى مى‏شود. افرادى که دچار بیمارى‏هاى دندان یا لثه هستند دو برابر بیشتر نسبت به دیگران در خطر ابتلا به بیمارى قلبى قرار دارند.

رایانه‏ها پس از این فکر افراد را مى‏خوانند

دانشمندان انگلیسى و آمریکایى در حال طراحى رایانه‏اى هستند که از نظر عاطفى هشیار است و مى‏تواند با تجزیه و تحلیل ترکیبى از حالات چهره که نماینده احساسات درونى است، افکار افراد را بخواند.
با تنظیم دوربین ویدئو به سمت افراد، حالات روحى آنها شناسایى شده و رایانه‏ها با تحلیل ابروهاى بالا رفته، نگاه مات و مبهوت و تکان دادن سر، فکر افراد را خواهند خواند.
کاربرد رایانه‏هایى که فکر افراد را مى‏خوانند مى‏تواند از بهبود مهارت‏هاى رانندگى تا کمک به شرکت‏ها در انجام تبلیغات متناسب با وضع روحى افراد کاربرد داشته باشد.
همچنین این فناورى در زمینه آموزش «آنلاین» براى پى بردن به اینکه آیا دانش‏آموز آنچه را براى او توضیح داده شده فهمیده یا خیر مفید است.
علاوه بر این پى بردن به خستگى یا گیجى راننده با جاسازى یک دوربین در داشبورد خودروها به بهبود ایمنى جاده‏ها کمک مى‏کند.

هسته زردآلو کشنده است‏

محققان مى‏گویند هسته زردآلو به علت داشتن ترکیبات «سیانور» در صورتى که زیاد مصرف شود ممکن است دردسرساز شود و منجر به مرگ فرد گردد.
براساس توصیه‏هاى پزشکان مقدار مصرف هسته‏هاى زردآلو نباید بیش از دو عدد در روز باشد.