نویسنده

همواره در تمام جوامع، اعم از جوامع غربی یا شرقی، دختران جوان در معرض آسیب‌های اجتماعی بوده و از این رهگذر بسیار آسیب دیده‌اند. یکی از مکاتبی که به‌طور نادر به زنان و دختران تمام جوامع، احترام گذاشته و برای آنان حقوقی قرار داده و آن‌ها را قسمت مهمی از افراد جامعه می‌داند، دین اسلام است. در اسلام به بانوان و دختران، اندرز شده که پیرو قوانینی باشند که عدل و انصاف و مساوات در آن رعایت شده باشد . هرآن‌چه زنان و دختران مسلمان رعایت می‌کنند و انجام می‌دهند به‌نفع آن‌هاست. برخی از دخترانی که به‌تازگی به دین اسلام روی آورده‌اند، با این پرسش در ذهن خود روبه‌رو هستند که با گناهان گذشته‌ی خود چه کنند؟

اگر از آن دسته دختران مسلمان هستید که در انجام وظایفش کوتاهی کرده، نگران نباشید . هنوز دیر نشده و راهی برای جبران هست؛ پس به این نکته‌ها توجه کنید:

1. یقین داشته باشید که خدا بهترین‌ها را برای شما آرزو دارد. اگر بسیار گناه کرده‌ای و فکر می‌کنی برای بازگشت خیلی ‌دیر است، اگر واقعاً سعی کنی، می‌توانی به‌آغوش او بازگردی. خداوند گناهان کوچک را می‌بخشد؛ زیرا او «دانا و بخشنده» است.

2. سعی کن موارد اختلاف محیط زندگی خودت و اسلام را مشخص کنی. شاید بتوانی رد پای اشتباه‌های خانواده یا دوستانت که تو را به مسیر غلط می‌اندازد، پیدا کنی! اگر رفتار دوستانت را اشتباه دیدی، دوستانت را ترک کن. آن‌ها در روز رستاخیز نمی‌توانند در پیشگاه پروردگار در کنار تو باشند. اگر افراد خانوده‌ات در مسیر غلط باشند، در این صورت کار برای تو کمی مشکل می‌شود. باید آرام‌آرام و با تأنی و ملایمت خود را از زندگی خانواده‌ات بیرون بکشی؛ البته دوست داشتن آن‌ها برایت مشکل‌هایی به‌همراه می‌آورد.

3. اگر در زمره‌ی کسانی هستی که تصمیم داری بهترین دختر مسلمان باشی، باید حجاب داشته باشی. حجاب تنها یک تکه پارچه نیست که موی سر را بپوشاند، بلکه روح و ذهن تو را تغییر می‌دهد. در نظر داشته باش که این راه حمایت خداوند از زنان است. به‌محض این‌که حجاب داشته باشی، ارزش‌های تو اتوماتیک‌وار بالا می‌رود. در قرآن صریحاً در چند مورد به پوشش زنان اشاره شده خود را بپوشانند. در جامعه‌ی عرب آن ‌زمان، مانند قبایل آفریقایی یا جنوب آمریکا، سنت بود که زنان خود را نپوشانند و تو خوب می‌دانی که زن در آن دوره چه بی‌بها بود.

4. پنج بار در روز نماز بخوانید. قبل از آن‌که نماز را در آغوش بگیرید، معانی و مفهوم کلمه‌های آن را بیاموزید. اگر به زبان عربی صحبت نمی‌کنی، دست‌کم ترجمه‌ی کلمه‌ها و مفهوم آن را بیاموز. نماز را به‌عنوان قسمتی از کار روزانه‌ی خود بدان. بدن ما برای زنده ماندن به غذا نیاز دارد و روح ما به نماز.

5. تلاوت قرآن. قرآن را بخوان و سعی کن معنی آن را درک کنی؛ حتی می‌توانی معنی قرآن را به انگلیسی بخوانی. تلاوت قرآن در ایجاد ارتباط صحیح تو با خدا مؤثر است و اجازه می‌دهد که از زیبایی مناطق دیگر لذت ببری و از آن آگاه شوی. به آوای قرآن گوش بده و به او نزدیک و نزدیک‌تر شو.

6. درباره‌ی اسلام بیش‌تر بدان. آن‌چه بر تو واجب است، باید انجام دهی و آن‌چه بر تو حرام است از آن حذر کن. در اینترنت منابع ارزش‌مندی را درباره‌ی قوانین اسلام می‌یابی و هم‌چنین از عقوبت و مجازات کارهای بد و نهی‌شده نیز آگاه می‌شوی. مطمئن شو که از وب‌سایت درست و قابل اعتمادی برای اطلاعات خود استفاده می‌کنی. مجازات‌ها شاید گاهی وقت‌ها خیلی سخت به‌نظر آیند؛ اما این قوانین سخت، تنها برای حمایت از جامعه است و راهنمای پیروان راه خدا.

7. سعی کن در طول روز چند ساعت از وقت خود را به فعالیت اسلامی اختصاص دهی. به‌عنوان مثال، چهار ساعت برای نماز، قرآن و فعالیت اسلامی؛ این کار تو را به خدا نزدیک می‌کند و دانش تو را می‌افزاید. به‌یاد داشته باش نماز پنج‌گانه، تو را در قالب خداپرستی فرو می‌برد.

8. پوشش اسلامی. داشتن پوشش اسلامی به‌معنای پوشیدن لباس زشت و مندرس و خارج از مد نیست، فقط باید لباس بلندتر بپوشی و از پوشیدن لباس‌های کوتاه و تنگ صرف‌نظر کنی. به‌خاطر داشته باش یکی از قوانین محکم خداوند در پوشاندن تمام بدن به‌استثنای صورت و دست‌هاست. این نوع پوشش به شناخت و انتخاب تو در پذیرش امور کمک می‌کند.

9. کسانی را برای دوستی انتخاب کن و با آنان دوست شو که مسلمانان خوبی باشند. اگر خوش‌شانس باشی، دختر مسلمانی هم‌سن خودت پیدا می‌کنی. مطمئن باش در دوستی با او آسیب نمی‌بینی. با او در میان بگذار که می‌خواهی مسلمان خوبی باشی و او حتماً به تو کمک خواهد کرد.

10. از دوستان ناباب بپرهیز؛ حتی اگر دوست قدیم تو باشد. شاید او شخصیت منفی خود را آشکار کند و تأثیر بدی بر تو بگذارد. شیطان در تلاش است تا تو را از مسئولیتی که در این راه برعهده گرفته‌ای، بازدارد؛ بنابراین باید برای سرنوشت خود با دوستان بد و شیطان بجنگی.

11. خود را ببخش و از خدا بخواه تا تو را به‌خاطر گناهان کوچکت ببخشد. لازم است به گذشته برگردی و برای ممانعت از تکرار اشتباه‌های پیشین آن‌ها را مرور کنی. تو در گذشته مرتکب گناه شده‌ای و نمی‌توانی زمان را به‌عقب بازگردانی؛ اما می‌توانی از تکرار آن جلوگیری کرده و آن را تغییر دهی.

12. به نقاط ضعف خود توجه کن و آن را از بین ببر. لازم نیست همیشه تو از آسیب پسران فرار کنی، بلکه باید یاد بگیری که به آن‌ها خیره نشوی و رابطه نداشته باشی. به‌یاد داشته باش که زنان و دختران مسلمان در گذشته هم با مردان در جامعه و محل کار ارتباط داشتند. زنان در جامعه به مشاغلی مانند تعلیم و تحقیق می‌پرداختند و به‌خوبی مورد تشویق و ستایش قرار می‌گرفتند. آن‌ها می‌دانستند نباید زیبایی و جذابیت زنانه‌ی‌شان در ایجاد احترام دیگران به‌آن‌ها و یا اعتماد به‌نفس بیش‌تر و یا حتی سهیم بودن آنان در جامعه، هیچ نقشی داشته باشد. به‌یاد دار که خدا بسیار سخت مجازات می‌کند؛ اما در کنار آن، بسیار مهربان و بخشایش‌گر نیز هست. رحمان و رحیم است. اینان که تو را به راه بد و منفی هدایت می‌کنند، کسانی نیستند که در زندگی‌ات به ایشان نیاز داشته باشی.

13. هرروز بهتر از دیروز باش. این مسأله را هرروز در ذهن خود زنده نگه‌دار که بهترین دختر مسلمان باشی، به این هدف دست نمی‌یابی مگر آن را کاملاً درک کنی. هرگاه مایل به انجام کاری بودی حتماً از خود سؤال کن «آیا انجام این کار با شریعت موافق است؟» اگر نبود، انجامش نده. به‌سادگی می‌توانی بر خود مسلط شوی و آن را انجام ندهی. در هر لحظه از روز، تنها در فکر خوشایند خدا باش.

14. با مردی ازدواج کن که الگوی خوبی برای فرزندانت باشد. پرورش فرزندان به‌وسیله‌ی یک مرد شیطان‌صفت، آنان را به قهقرا می‌برد و یا دست‌کم الگوی بسیار بدی برای آن‌ها می‌شود. این ازدواج‌های نامناسب و بد، شیوه‌ی شیطان را در دنیا می‌پراکند. اگر قبل از مسلمان شدن با این‌چنین مردی ازدواج کرده‌ای، از او طلاق بگیر و با دشمنان خدا بجنگ.

15. اسلام هرگز تو را از تفریح کردن و خوب زندگی کردن، منع نمی‌کند. زندگی و تفریح سالم در اسلام ممنوع نیست.

منبع: WIKIHOW.COM

Written by: Rob S, KnowItSome, Nicole Willson, Sondra C